Genel

Oyun Programlama – Temel Başlangıç ve Taktikler

Yazan teknoexe

1) Gerekli En Önemli Şey : GRAFİK

Deneyim ve tecrübelerime dayanarak en önemli bulduğum nokta GRAFİK’tir. Hatta Programlama dan daha önemlidir 🙂

Mesela bir oyun kodladınız. Kodlarda hiç sorun yok ama grafikler paintle yapılmış gibi berbat. Bu durum hem oyununuzun kötü olmasına sebep olacaktır. hem de tüm motivasyonunuzu düşürecektir.

Kısaca ya grafik çizebileceksiniz ya da bu iş için birini tutacak dünyalarca para ödeyeceksiniz.

2) Boşa zaman kaybetmeyin !

İnternetten tek tık ile yani kod yazmadan uygulama yazabileceğiniz siteler vardır. Ne yazık ki bir sürü kişi bu tür sitelerden uygulama yapıp “Kendisinin Yaptığını” iddia ediyor.

Bu tür siteler zaman kaybıdır. En güzel oyunu yapsanız dahi sertfika sizin elinizde olmaz ve yapabileceğiniz şeyler sınırlıdır çünkü sizin kodsuz yazdığınız her bölüm önceden yazılan kodların tek tık ile birbirine eklenmesi gibi bir şey oluyor.

Bu da uygulamayı sizin yazmadığınız anlamına gelir. Yani bu tür siteler ile eğlenmek dışında vakit geçirmeyin.

3) Bir BUG yüzünden tüm projeyi değiştirmeyin.

Benim geçmişte yaptığım en büyük hatalardan biri bu oldu.

Çıkmaz bir yola girdiğinizi, hayal ettiğiniz şeyin yapılamayacağını düşünüp projeyi değiştirmeniz, tüm projenin çöp olmasına yol açabilir.

4) Hedefinizi yüksek tutmayın.

Bu deneyimsiz birinin yazdığı bir yazı olsaydı emin olun “Hedefinizi Yüksek Tutun” derdi 🙂

Hedefiniz düşük olsun fakat yapamadığınız şeylere yönelik olsun.

Mesela bir kütüphaneyi çalıştıramadınız diyelim. Hedefiniz o kütüphaneyi çalıştırmak olsun.

Eğer hedefiniz “İlk Oyunum 1 Milyon İndirilecek , Çok zengin olacağım” gibi olur ve hedefinize ulaşamazsanız tüm motivasyonunuz düşer ve
oyun yazma isteğiniz azalır.

5) Başlangıç için gerekli olanlar

HTML,CSS yorumlamayı bilmeniz en temele dayanır, oyun yaparken işinize yaramaz ama gizlilik politikası, oyun tanıtımı için site vs vs. için lazım olacaktır. Kısaca internet işlerinizde her zaman karşınıza çıkar. Bunu bir çok kişinin bildiğini düşünerek uzatmıyorum.

3D Oyun Programlama ya Başlangıç :

Tavsiyem Unity (C# ve Js)’dir. Ama Unity sadece başlangıç için değil aynı zamanda kendinizi geliştirdiğiniz zaman profesyonel olarak kullanabileceğiniz bir platformdur.

2D Oyun Programlama ya Başlangıç :

Bunun için ise Adobe Animate (Action Script 3)’ü öneririm. Bu platform ile WEB – ANDROİD – IOS – WİNDOWS oyunlar, hatta siteler bile kodlayabilirsiniz. Bu dili bilmeniz programlama hayatınızda yine çok işe yarayacaktır.

Yazar Hakkında

teknoexe

Yorum Bırak

Ankara Nakliyat - Gülüş Estetiği - Bağcılar Evden Eve Nakliyat - Kırşehir Evden Eve Nakliyat - Yalova Evden Eve Nakliyat- Ankara boyacı