Genel

İyi Bir Oyun Deneyimi İçin Hangi Donanım Önemlidir ? [REHBER]

Yazan teknoexe

Bilgisayar oyunları, doksanlı yılların sonundan itibaren daha karmaşık hâle gelmiş ve üst düzey yapımcılar dünya üzerinde milyonlarca insanın oynayabileceği oyunlar üretmiştir. Ancak üretilen bu oyunlardan kimisi, yüksek boyutları ve özellikleri nedeniyle her bilgisayar donanımı tarafından çalıştırılamamakta ya da iyi bir performans vermemekteydi. Bu karmaşayı gidermek adına oyun bilgisayarı ya da oyun canavarı adıyla piyasaya sürülen kimi PC ve Notebook modelleri ortaya çıkmış, ancak bunlar da mâliyetlerinin yüksek olması nedeniyle herkesçe tercih edilememiştir.

Bir bilgisayar oyunundan iyi deneyim almak için hangi donanımların önemli olduğu meselesi, salt bir cevaptan çok birden fazla bileşenin bir bütün oluşturması neticesinde cevaplandırılabilir. Yani, ekran kartının tek başına yüksek bir kapasiteye sahip olup, düşük ram ile çalıştırılamayacak bir oyun, kullanıcılar için iyi bir deneyim yaşatmaz. Bu bakımdan, tercih edilebilir iyi donanım, sadece bir bilgisayar bileşeninin yüksek özellikleri haiz olması değil, diğerlerinin de optimum şartlarda korunabilmesidir.

Öncelikle işlemci seçerken dikkat edilmesi gereken temel üç husus bulunmaktadır. Bu hususların başında, işlemcinin kaç çekirdekli olduğu, frekans miktarının ve mimarisinin ne olduğudur.

Ekran Kartı

Aynı şekilde bir ekran kartı tercihinde de muhakkak çekirdek hızı ve veriyolu genişliği olarak adlandırılan bit mimarisi ile ram türünün hesaplanması gerekir. Yazılımsal olarak da hangi arayüzü desteklendiği, oynanacak oyun açısından son derece önemlidir.

Ram

Ram konusunda ise, doğru bilinen yanlışlar efsanelerinden biri bulunmaktadır. En yüksek hıza sahip RAM’ler, size mükemmel bir oyun deneyimi sunmayabilir. Alınabilecek en doğru ram, oynanacak oyunu çalıştıracak kadar kapasitede olsun yeter.

Depolama

Son olarak sabit disklerin SSD’lere yoğrulmasıyla, bu tür disklerin oyunlarda ne gibi performans etkilerine yol açacağı sorulmaktadır. SSD’ler, bilgisayar içerisindeki verilerin hızlı bir şekilde aktarımını sağladığı için, oyun dışındaki gibi uygulamaların ve yazılımların daha pratik ekrana getirileceği anlamını taşımaktadır.

Kısaca, performans gerektiren bir oyun deneyimi için, sadece bir bilgisayar bileşeni değil, diğer bilgisayar bileşenlerinin de oynayacağınız oyuna uygun olması gerekmektedir. Böylece, hem yüksek FPS değerlerine ulaşırsınız hem de herhangi bir ısınma problemi yaşamadan oyununuzun keyfine bakarsınız.

Yazar Hakkında

teknoexe

Yorum Bırak

Ankara Nakliyat