Android IOS

IOS vs Android – Hangisi daha iyi ?

Yazan teknoexe

Telefonların Geçmişi

Dünya üzerinde doksanlı yılların başında gelişen mobil telefon pazarı, milenyumdan sonra hemen herkesçe kullanılmaya başlanmış ve internetin yaygınlaşmasıyla beraber mobil telefonlarda akıllı devir başlamıştır. Pazardan elini eteğini çekmiş olsa da Nokia, akıllı telefonların öncüsü olarak kendisine fırsat tanımıştı. Bu süreçten sonra Ericsson da akıllı telefon modelleri üretmiş ve onu 2002 yılında ABD’li Handspring izlemişti. Bir dönem furya yaratan Microsoft’un Pocket PC’lerini de mobil akıllı telefon pazarında saymamız gerekecektir. Tüm bu markaların yanı sıra ünlü bilgisayar devi IBM ile bir dönem devrim yaratan BlackBerry’leri de akıllı telefon kategorisinde saymamız gerekmektedir.

Tüm bunların dışında, esas anlamıyla akıllı telefon kavramı, birinci nesil iPhone’ların 2007 yılında tanıtımı yapıldığında ortaya çıktı. Bir sene sonra 3G modellerin ve 2010 yılında da 4 modellerin çıktığı iPhone, bir anda Apple’ın amiral gemisi olmuş kendine has iOS işletim sistemiyle kendisinin kitlesini yaratmıştı.

Kıyaslama

Akıllı telefonlar için iOS dışında kullanılan bir diğer işletim sistemi de Android olarak karşımıza çıkıyor. Android, iOS’un gibi sadece iPhone’larda değil, dünya genelinde binlerce farklı telefon modelinde çalışabilmesi bakımından dikkat çekiciydi. Peki, iOS mu daha iyi, Android mi?

Birçok bakımdan bu iki işletim sisteminin birbirine rakip konumları olduğu gibi bu rekâbetin kullanıcı kısmını ilgilendiren konularını sizler için derledik. Her şeyden önce Android, iOS gibi salt Apple cihâzlara yüklenmeyip birçok farklı marka ve modeldeki telefon için size fırsat sunmaktadır.

Android işletim sistemlerinin bir diğer artısı, kullanılan cihâzlarda SD kart desteği sağlaması. Ancak iPhone da bu özellik olmadığı gibi, yüksek kapasiteli iOS cihâzlarının fiyatları fahiş noktalara ulaşabilmektedir.

iOS’un stabil bir yapıda olması ve tek elden geliştirilmesi de, Android’e olan güçlü ve güvenli yapısı ise, kendi alanında ona bir pozitiflik katmakta. Fakat uygulama desteği olarak Android’in daha üstün olduğunu belirtmemize gerek yok. Bu arada Android’in birden fazla pencere ile farklı uygulamaları çalıştırması, yine iPhone’dan üstün kılınacak özellikleri arasında yer almaktadır.

Android kullanan kullanıcılar, herhangi bir uygulama indirmek istedikleri zaman APK dosyalarını sadece marketten değil, farklı kaynaklardan da yükleyebileceği gibi iOS da bu özellik market ile sınırlandırılmıştır.

Yazar Hakkında

teknoexe

Yorum Bırak

Ankara Nakliyat