İnternet

Internet Hızınızı Arttıracak İpuçları !

Modem
Yazan teknoexe

Türkiye’deki çoğu internet kullanıcısının ortak problemi internet hızlarının yavaş olması. Çoğu yabancı ülkede internet daha hızlı ve ucuz. Ülkemizde pahalı ve yavaş olmasının sebebini bilmesek de bu yazımızda bir nebze de olsa hızınıza etki edecek faktörleri derledik. Garanti vermiyoruz fakat çoğu kullanıcının işine yarayacaktır.

1 – Otomatik Güncellemeleri Kapatın

Otomatik güncellemeler belli bir ara ile sorgu çalıştırır ve güncelleme olup olmadığını kontrol eder ve güncelleme yapar. Bu güncellemenin film izlerken veya oyun oynarken başımıza gelmesini tabi ki istemeyiz. Bu nedenle tüm programların otomatik güncellemesini kapatın ve gerektiği zaman manuel olarak güncelleme yapın.

2 – DSL Kablosu

İnternet paketiniz iyi ama hızınız düşük ise her şeye DSL kablosu neden oluyor olabilir. DSL kablosu eski ise internet kopmaları ve performansınızda ciddi düşüş görülebilir. Mümkün ise DSL kablonuzu değiştirin. Eğer bina da oturuyor iseniz yönetici ile görüşüp kabloları değiştirmesini isteyebilirsiniz.

3 – Internet Kablosu

Bilgisayar kullanıcı iseniz mümkünse bağlantınız kablosuz değil kablolu olsun. Kablosuz internet adı üstünde kablosuz olduğu için veri kaybı olur yani hızınızı düşürür.Kablosuz yerine kablolu kullanmak, hızınızı ciddi oranda arttıracak size daha iyi bir deneyim sunacaktır.

4- Bağlanan Cihazlar

Evinizde birden çok akıllı cihaz var ise gereksiz cihazların modem ile bağlantısını kesin. Mesel akıllı televizyonlar internete bağlanır, televizyonun internet özelliğini kullanmıyor iseniz kapatmanız önerilir. Çünkü modeminiz ev tipi ise çok fazla cihazın modeme bağlanması hem hızınızı etkileyecek hem de modeminizde kısa süreli kopmalara yol açacaktır.

5 – Kötü Komşular

Artık modem şifrelerini kırmak zor değil. Komşularınız veya tanımadığınız kişiler internetinize bağlanıyor olabilir. Parasını kendi vermediği için fazlasıyla harcayacağını da tahmin edebiliyorsunuzdur 🙂 . Modem ara yüzüne girin ve kendi cihazlarınızda başka bağlanan var ise bağlantılarını engelleyin. Gerekirse şifre değiştirin ve şifrenizide büyük – küçük harf – sayı – özel karakter kullanın. Bu yöntem ile modeminizin şifresinin kırılması çok daha zor olacaktır.

6 – Son Çare 

Bu yöntemleri uygulamanıza rağmen hala hızınız çok düşük ise paketinizi yükseltmek hatta sağlayıcınızı değiştirmeniz gerek. Size tavsiyemiz bölgenizdeki altyapıya göre sağlayıcınızı seçmeniz ve eğer bütçeniz ve altyapınız var ise fiber internet kullanmanız.

Yazar Hakkında

teknoexe

Yorum Bırak

Ankara Nakliyat - Gülüş Estetiği - Bağcılar Evden Eve Nakliyat - Kırşehir Evden Eve Nakliyat - Yalova Evden Eve Nakliyat- Ankara boyacı