Genel İnternet

Hacker nedir ve nasıl bir başlangıç ile hacker olabilirim ?

hacker
Yazan teknoexe

Hacker Nedir ?

Hacker’ın kelime anlamı bilgisayar hakkında iyi bilgiye sahip olan kişidir.Bu kişiler genellikle bu konuda eğitim almış, üniversitelere gitmiş kişilerdir. Yani demem o ki bir iki bilgisayar programı kullanarak, açıklı sitelerden veri çeken hacker olarak adlandırılamaz, adlandırılması kabul dahi edilemez. Yani yaşınız kaç olursa olsun, bir hacker olabilmek için bir çok alanda güvenlik eğitimi almalısınız.

Toplum Mühendisliği Nedir ?  

Toplum mühendisliği; kısaca bir insanı yanıltarak istenilen bilginin ele geçirilmesi diyebiliriz. Örneğin geçen aylarda yakalanan Ducky Layne grubu toplum mühendisliği yaparak insanların hesaplarını çalmıştır.

Kısaca bir örnek vermek gerekirse; Bu grup, Instagram adına size mail atıyor ve şifrenizi yenilemenizi istiyor. Tabii ki sizi kendi sitesine yönlendirip, eski şifrenizi de girmenizi isteyince, hesabınızı direkt olarak bu şahısların eline düşüyor.

Nasıl Bir Başlangıç Yapmalıyım ?

Bir hacker olmak istiyorsanız en başta dediğimiz gibi bu işin eğitimini almalısınız. Fakat şimdiden bir başlangıç yapmak istiyor iseniz programlama dillerine yönelmenizi tavsiye ederiz. Çünkü programlama bu işin temelidir.

Kendimi Nasıl Koruyabilirim ?

Aslında hackerlar bilgisayarınıza siz olmadan giremez. Yani iş yine toplum mühendisliğinde. Sizin ise uyanık olup bu toplum mühendisliğine karşı dikkatli olmanız gerekmekte.

Dikkatli olmanız gereken konular ;

  • Gelen maillerin hangi mail adresinden geldiğine dikkat edin, eğer @instagram.com veya @facebook.com yok ise o mail sahtedir.
  • Dosya indirirken güvenilir sitelerden indirmeli ve her zaman dosya uzantısına dikkat etmeli, güncel antivirüs kullanmalısınız.
  • Program kurarken, ne programı olursa olsun ne kadar çok tanınan bir program olursa olsun dikkatli ilerleyin. Bazen bu tür program kurulumlarında, istemediğiniz başka programları da kurabilirler. Hatta özel bilgilerinize bile erişime izin vermiş olabilirsiniz.
  • Kameranız var ise özel odanızda kameranızın üstü kapalı olsun. Yoksa şantaj yiyebilirsiniz.

İyi – Kötü Hacker ?

İki tür hacker vardır. Biri sistem açıklarını tarar ve açıkları bildirir ve genelde bu işten para kazanırlar. Kötü hackerlar ise fidye, şantaj karşılığı para isterler.

İngilizce Bilmek Gerekli Mi ?

Bu iş için programlama dili bilmeniz gerekmekte. Programlama dili öğrenmek için de yabancı kaynakları okumalısınız. Yani dolaylı olarak orta düzey İngilizce gerekmekte. Başlangıç durumundaysanız translate kullanarak ilerleyebilirsiniz. Ama biz yine de en kısa zamanda İngilizce öğrenip geleceğinize bir artı katmanızı tavsiye ederiz.

Son olarak

Son olarak en başta bahsettiğim gibi, yaşınız küçük ise bu işlerle uğraşmayın, kendinizi daha da küçük duruma düşürmeyin.

Yazar Hakkında

teknoexe

Yorum Bırak

Ankara Nakliyat