Genel

Epp – Expanded Polypropylene

Yazan teknoexe

EPP TURKEY

Polipropilen hammaddesi içerisine farklı maddelerin karıştırılması ve akabinde buhar basıncı ile buhar enerjisi kullanılarak 4 – 6 mm boncukların sıkıştırılması ile EPP elde edilir. Üretim süreci içerisinde söz konusu boncuklar, belirli bir kaba enjekte edilir ve ardından tek bir yapı olarak değişim geçirir. Sonuç olarak ortaya dayanıklı ve aynı zamanda esnek olmayı başaran bir ürün çıkar.

Beyaz renge sahip olmasından ötürü EPS ile karıştırılan EPP, aslına bakılırsa bilindik köpüğe oranla çok daha farklıdır. EPP, özellikle otomotiv sektörünün dayanıklı köpük ihtiyacını karşılarken EPS ise daha çok ambalaj ve yalıtım tabanlı ihtiyaçları karşılar. Bu açıdan bakıldığında EPP’nin daha dayanıklı olduğu görülebilir. Ayrıca sıvıya karşı dahi korunaklı olmayı başaran köpük, bu sayede denizcilik alanında da tercih edilen malzemeler arasında gösterilebilir.

EPP ve otomotiv sektörü

Enerji emici görev üstlenen tamponlar, yan darbe koruyucuları, kolon kaplamalar ve diz koruyucuları gibi hususlarda kullanılabilen EPP Turkey, ayrıca konsollar ve araç kitleri içerisinde de tercih edilir. Dayanıklı olduğu kadar esnek olmayı da başaran köpük, böylelikle kullanım alanını genişletmeyi de başarır. Otomotiv sektörü içerisindeki enerji ve darbe emilimi tabanlı korumalarda öne çıkan EPP’nin geniş çaplı ambalajlama işlemlerinde de kullanıldığı söylenebilir.

Hali hazırda esnek olmasından ötürü farklı malzemelerin ambalaj içerisine alınmasını sağlayan ve taşımacılıkta dayanıklılık sergileyen köpük, malzemenin güvenli bir biçimde taşınmasına yardımcı olur. Bu ölçüde değerlendirildiğinde EPS her ne kadar daha çok ambalajlama işlemlerinde kullanılsa da EPP’nin de bu konuda kullanıcısına destek sağlaması mümkündür.

EPP ile doğayı koruyun

Dönüştürülebilir olmasını zararlı kimyasallar ile üretilmemesine borçlu olan köpük, doğa dostu kullanıcılara da hitap eder. Çevreye karşı zarar vermeyen ancak uzun ömürlü bir kullanım süresi sunmayı başaran köpük, bu özelliğini büyük ölçüde hammaddesine borçludur.

Otomotiv sektörünün yanında kişisel kullanımı da destekleyen EPP, özellikle hobi amaçlı radyo kontrollü uçaklarda kullanılabilir. Bu açıdan bakıldığında çok yönlü bir kullanım alanından söz edilebilir. Sadece sanayide kullanılmakla kalmayan köpük, günlük hayat çerçevesinde gerçekleştirilen çalışmalarda da tercih edilebilir. Expanded Polypropylene hakkında daha fazla bilgi için sitemizi takip etmeye devam edebilirsiniz.

Yazar Hakkında

teknoexe

Yorum Bırak

Ankara Nakliyat - Gülüş Estetiği - Bağcılar Evden Eve Nakliyat - Kırşehir Evden Eve Nakliyat - Yalova Evden Eve Nakliyat- Ankara boyacı