Genel İnternet

Bilgisayar Virüsü Nasıl Bulaşır ?

Yazan teknoexe

Bilgisayar dünyasının en korkulu rüyası olarak adlandırılan virüsler, kullanıcıların başına çoğu zaman bela olmakta ve kişisel bilgilerin yanı sıra kimi önemli dosyaların da zarar görmesine sebebiyet vermekteler. Peki, bilgisayar virüsü nedir, nasıl bulaşır?
Esasen virüs kelimesi, biyoloji terminolojisinde kullanıldığı gibi, “kendini kopyalayabilen ve kopyalandığı alanda hasara neden olan organizma” şeklinde kullanılmaktadır. Bilgisayar virüslerinin mantığı da, tıpkı gerçek virüsler gibi işlemektedir. Dolayısıyla virüsler kendini kopyalayabilmekte ve amaçlarını gerçekleştirebilmektedirler.
Tarihte bu virüs uygulaması fikri ilk defa 1948 senesinde ortaya çıkmış ancak günümüzdeki virüs mantığına ulaşması 1982 yılında mümkün olmuştur. 1982’de, bir lise öğrencisi tarafından disketler vasıtasıyla birbirini kopyalayan şaka amaçlı Elk Cloner virüsü yazılmış ve bilgisayar virüslerinin organik tarihi bu şekilde başlamıştır. Bu virüsün ortaya çıkmasından bir sene sonra artık bilgisayar virüsleri literatür tarafından ciddîye alınmış ve hakkında doktora tezleri hazırlanmaya başlanmıştır.
Bilgisayar kullanıcılarının herhangi bir izni olmadan tamamen kontrolü dışında yazılımlarına bulaşan ve bilgisayarda yer alan dosyaları değiştirmeyi hedefleyen, bunu yaparken de herhangi bir dosyanın içerisinde gizlenen virüslerin temel bulaşma mantığı, kendi kendini kopyalayarak çoğalmasını hedeflemektedir. Bu olayın en güzel özeti, Martix filminde yer alan Smith karakteridir.
Bilgisayar virüsleri, virüs barındırmayan bir bilgisayara tamamen dış etkenler vasıtasıyla bulaşır. Bu dış etkenler arasında internet kullanımı, herhangi bir CD ya da USB belleğin cihâza takılması gibi durumlar örnek gösterilebilir.
E-posta gelen kutunuza düşen bir mailin ekini çalıştırmak bile bilgisayar virüslerinin aktif olup bilgisayar sisteminize sızmasına yardımcı olabilir. Aynı zamanda hârici disketinizden açılacak bir dosya da virüsleri aktif hâle getirebilir. İnternet sayfalarında gezinirken, etkinleştirmek ve çalıştırmak için izin istenen sayfalardan da ne yazık ki bilgisayar virüsleri bulaşabilmektedir.
Bilgisayar virüslerinden korunmanın en temel yöntemi, sanıldığı gibi antivirüsler değil, kullanıcıların kendi önlemleridir. Bu önlemlerin başında güvenilmeyen kaynakların bilgisayara takılmasını engellemek ve bilinmeyen sitelere girişin yapılmaması gelmektedir. Bu önlemler sonrasında kaliteli bir antivirüs yazılımı da, sisteminizi korumak için size yardımcı olacaktır. Ücretsiz olarak kullanılabilecek en iyi yazılımlardan biri AVG Free olduğunu da belirtelim.

Yazar Hakkında

teknoexe

Yorum Bırak

Ankara Nakliyat - Gülüş Estetiği - Bağcılar Evden Eve Nakliyat - Kırşehir Evden Eve Nakliyat - Yalova Evden Eve Nakliyat- Ankara boyacı